info.ukr.supp@gmail.com
UNLIMITED TOMORROW, USA
Lego – основний продукт ігрових кімнат у багатьох американських будинках. Але поки більшість дітей будували автомобілі і космічні кораблі з цих барвистих з’єднувальних блоків, 14-річний Істон Лашаппель робив роботизовану руку.
«Це була свого роду надумана ідея», – каже 25-річний винахідник.
Виріс в Манкосе, крихітному сільському містечку на південному заході Колорадо, Лашаппель мав достатньо часу, щоб придумувати фантастичні винаходи.
«Я досить швидко вичерпав шкільну систему, – говорить він. – На першому курсі я вже брав уроки математики в старших класах і питав: «Що далі? »»
Через невелику зовнішню стимуляцію, щоб зайняти свій рухливий розум, Лашаппель вирішив навчитися інженерії та робототехніки.
«Я розібрав все, що попадалося мені в руки», – згадує він. «Я б пішов в Walgreens, взяв все одноразові фотоапарати, які вони збиралися викинути, і видалив всю електроніку».
Роботизована рука
Перша роботизована рука Лашаппеля використовувала Лего як пластикова опора. Він зробив пальці з електричних трубок і використав волосінь для сухожиль, товстих тканин, які прикріплюють кістки до м’язів пальців і великого пальця справжньої руки і змушують їх рухатися.
Рукавичка контролювала рух його роботизованої руки.
«Коли я рухав рукою, рука робота копіювала мій рух. Я міг піднімати предмети. Я міг тиснути собі руку », – каже Лашаппель.
Як тільки він створив руку, він придумав способи її поліпшити. Він додав суглоби пальців і протиставлений великий палець. Потім він подумав: «А що, якби я міг надрукувати це на 3D-принтері?»
3D-принтер дозволяє винахідникам створювати тривимірні робочі об’єкти з цифрової моделі. Лашаппель отримав свій перший 3D-принтер в якості подарунка на 16- й день народження.
Його перший принтер був дуже примітивним.
«Це було схоже на пістолет для гарячого клею з прикріпленими до нього двигунами», – говорить він. «Але в моїй спальні він працював цілодобово і без вихідних».
Він побудував тривимірну руку, а потім цілу руку, яка могла підкидати м’яч і обмінюватися рукостисканням. У 2013 році його роботизована рука посіла перше місце в категорії інженерів на Науковій ярмарку штату Колорадо. Пізніше в тому ж році він зайняв друге місце на Міжнародній виставці науки та техніки. Ця ж рука потиснула руку колишньому президенту Бараку Обамі на науковому ярмарку в Білому домі в 2013 році.
Змінюючи життя, по одній кінцівки за раз
Випадкова зустріч на Ярмарку науки штату Колорадо в 2013 році змінить кар’єрний шлях Лашаппеля. До нього підійшла маленька дівчинка, зацікавлена в його винахід. Вона була з протезом правої руки, яка була трохи більше, ніж клешні. Він дивився, як вона рухалася, і відкривала її.
«Для мене це було неймовірне відкриття», – каже Лашаппель.
Від батьків дівчинки він дізнався, що протез руки коштує 80 тисяч доларів. Незважаючи на високу ціну, кінцівка була громіздкою, незручною і не дуже корисною. Більш того, дівчинка скоро переросте кінцівку і їй знадобиться нова.
«Я не міг з цим погодитися», – каже він, додаючи, що знав, що може створити більш дешеву і зручну для користувача руку.
«Це був момент, коли я присвятив своє життя створенню більш досконалої технології протезування», – говорить він.
У 2014 році, у віці 18 років, Лашаппель заснував власну компанію під назвою Unlimited Tomorrow за фінансової підтримки тренера Тоні Роббінса.
Технології, які змінюють життя
У перші кілька років існування компанії LaChappelle довелося розробити технологію, необхідну для створення індивідуальних кінцівок за невелику частину вартості існуючих.
Модель, яку він в кінцевому підсумку розробив, дозволяє користувачам сканувати свої кінцівки за допомогою 3D-сканера у себе вдома, замість того, щоб налаштовувати їх особисто. Потім компанія друкує, збирає і тестує кінцівку. Нарешті, він відправляється користувачеві. Оптимізувавши виробничий процес, Лашаппель знизив вартість протеза TrueLimb до 8’000 доларів.
Його першим покупцем була маленька дівчинка на ім’я Момо, у якій була відсутня частина правої руки і кисті. У 2017 році вони зустрілися в Сіетлі, де винахідник допоміг Момо встановити новий протез руки.
TrueLimb виглядає і відчувається як людська рука, аж до нігтів (які можна відполірувати). Він контролюється м’язами користувача, як справжня кінцівка.
Кожен раз, коли хтось прилаштовує TrueLimb, він проходить процес тренування м’язів, коли датчики в гнізді протеза вчаться визначати їх м’язи.
«Коли хтось вперше отримує пристрій, він поміщає руку в калібрувальний інструмент, який вивчає, де знаходяться м’язи», – каже Лашаппель. «Перші кілька хвилин схожі на їзду на велосипеді – до цього звикаєш».
Він спостерігав, як Момо експериментувала зі своєю новою кінцівкою.
Раптом все “клацнуло”.
«Вона зосередилася на русі руки, а не на м’язах», – говорить він. Зі своєю новою кінцівкою Момо змогла потиснути руку і відкрити двері.
Компанія Лашаппеля також надала протез 14-річної Аашне Патель, у якій відсутня нижня частина лівої руки. Її історія представлена в короткометражному документальному фільмі «Винахідник», який є частиною серії Generation Impact, доступною на YouTube і в магазині HP The Garage.
Ставити користувача на перше місце
TrueLimb продала сотні протезів за 7 років свого існування. Компанія продає безпосередньо споживачам, лікарням і клінікам, а також фондам, які оплачують витрати для людей, які хочуть ці пристрої, але не можуть їх собі дозволити.
«Кожен TrueLimb створений для людини. Він знаходиться в вашому зображенні, аж до довжини і ширини вашого пальця», – каже ЛаШаппель. Він також відповідає тону шкіри кожної людини.
Діти зазвичай переростають протези протягом 12-14 місяців. Коли вони переростають протез TrueLimb, вони просто відправляють його назад в компанію, яка виробляє переробку деталей для створення нової кінцівки.
За словами Лашаппеля, можливість протезувати дітям, таким як Аашна і Момо, – неймовірно. «Це захоплююче і бачити, що цей пристрій насправді є їх продовженням».
Він каже, що сподівається зробити TrueLimb ще більш доступним, надавши доступ більшій кількості людей з приблизно 40 мільйонів людей з ампутованими кінцівками в усьому світі. Ця технологія також може бути корисна для людей, які втратили рух кисті або руки в результаті інсульту.
«Я хочу продовжувати кидати виклик собі, компанії і галузі, щоб вони дивилися на речі по-іншому і ставили користувача на перше місце», – каже ЛаШаппель.
https://www.webmd.com/a-to-z-guides/news/20211005/nventor-creates-3d-printed-robotic-arms-children-missing-limbs/